Aktualności

Wybory do Rad Dzielnic

2019-03-11
Już niedługo, bo 24 marca, będziemy mieli możliwość wyboru swoich radnych dzielnicowych. Wybory odbędą się w 113 obwodowych komisjach wyborczych, w 34 dzielnicach Gdańska. Głosować można w godz. 7:00-21:00

Czym zajmują się radni dzielnicy?

Radni dzielnicy interweniują w urzędach w sprawach pilnych z punktu widzenia konkretnej dzielnicy: w kwestii remontu ulic czy zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej. Konsultują także z mieszkańcami plany zmian zagospodarowania przestrzennego. Pieniądze z budżetu Rady są wydawane na  m.in. na działania integracyjne, w tym organizację festynów dla mieszkańców, ale też na tzw. twarde inwestycje, w tym nowe ławki czy urządzenia na placu zabaw, siłowni "pod chmurką" bądź też zagospodarowanie terenu zielonego.

Frekwencja - dlaczego jest ważna?

W tych wyborach naprawdę liczy się frekwencja, gdyż jej wysokość bezpośrednio wpływa na wysokość budżetu rocznego poszczególnej dzielnicy. Zgodnie z lokalnym prawem, jeżeli w wyborach weźmie udział mniej niż 14 proc. uprawnionych mieszkańców danej dzielnicy to Rada będzie miała do wykorzystania na rzecz dzielnicy 12 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniesie od 14 do 16 proc. - wówczas będzie to 15 zł "na głowę". Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy uczestniczyć będzie ponad 16 proc. mieszkańców, to Rada Dzielnicy będzie miała do dyspozycji 18 zł na każdego mieszkańca. Wybory w danej dzielnicy zostaną uznane za ważne, jeżeli weźmie w nich udział minimum 5 proc. uprawnionych do głosowania.

Jak, gdzie i na kogo głosować?

Każdy wyborca może oddać swój głos tylko na jednego kandydata w danej dzielnicy. W zależności od wielkości dzielnicy, do obsadzenia jest od 15 do 21 mandatów. Listy kandydatów można sprawdzić TUTAJ.

Warto również sprawdzić, gdzie będzie można oddać swój głos, ponieważ tym razem komisji wyborczych będzie mniej niż chociażby podczas wyborów 3 marca. Listę lokali wyborczych można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Dodatkowe kursy do lokali wyborczych

W najbliższą niedzielę ZTM zapewnia lepszy dojazd mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej, Olszynki, Smęgorzyna i Kokoszek do lokali wyborczych. Czasowe zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych będą obowiązywać na:

Linii 178:
- w kierunku Dworca Głównego wykonywane będą zajazdy na przystanek „Olszynka Szkoła” [137], by umożliwić dotarcie do lokalu wyborczego mieszczącego się w budynku szkoły

Linii 268:
- w godz. 8:00 – 17:00 będzie funkcjonować według powszedniego rozkładu jazdy

Linii 512:
- w godz. 8:00 – 17:00 będzie funkcjonować według powszedniego rozkładu jazdy

Co z Letnicą?

24 marca wybory nie odbędą się w Letnicy. W wyznaczonym terminie nie zgłosiła się tam wystarczająca liczba kandydatów z wymaganymi ważnymi głosami poparcia mieszkańców - tam wybory odbędą się w 9 czerwca.