Aktualności

Gdańska Karta Mieszkańca – praca dla seniorek i seniorów

2019-03-01
Gdański Urząd Pracy startuje z nowym projektem dla seniorów. Ma im on pomóc w znalezieniu zatrudnienia na pół etatu. Gdańszczanie biorący udział w programie Praca dla Seniorek i Seniorów otrzymają sprawdzone oferty od pracodawców, a także Gdańską Kartę Mieszkańca, dzięki której będą mogli korzystać z licznych atrakcji i ciekawych promocji.

W Gdańsku mieszka ich ponad 100 tys. i mimo osiągnięcia dojrzałego wieku nie zamierzają ustępować kroku młodszym kolegom. Mowa oczywiście o seniorach, którzy po przejściu na emeryturę wciąż chcą być aktywni w wymiarze społecznym, kulturalnym i zawodowym. To właśnie z myślą o nich rusza projekt pilotażowy Praca dla Seniorek i Seniorów  organizowany przez Gdański Urząd Pracy przy wykorzystaniu systemu Gdańskiej Karty Mieszańca. Jego celem jest zachęcenie osób dojrzałych do dalszej aktywności zawodowej i udzielenie im praktycznego wsparcia w poszukiwaniu pracodawcy.

Wystarczy spełnić określone poniżej warunki, wziąć udział w projekcie i oczywiście posiadać Gdańską Kartę Mieszkańca.

Na czym polega projekt?

Program ma pomóc seniorom w znalezieniu zatrudnienia na pół etatu. Dojrzali gdańszczanie mogą liczyć nie tylko na sprawdzone oferty od pracodawców, dostosowane do ich potrzeb i możliwości, ale i profesjonalne wsparcie doradcze oraz szkoleniowe, a także atrakcyjne bonusy i bezpłatną komunikację miejską. 

Zasady są proste. Udział może wziąć każdy mieszkaniec Gdańska, który ukończył 60. rok życia, posiada już prawo do emerytury lub renty i chciałby podjąć zatrudnienie oraz wziąć udział w szkoleniu. Po zakwalifikowaniu się do programu jego uczestnicy otoczeni zostaną wsparciem przez pracowników Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów oddziału Gdańskiego Urzędu Pracy mieszczącego się przy al. Grunwaldzkiej 30/32. Będzie ono polegało zarówno na pomocy w zakresie opracowywania dokumentów aplikacyjnych, jak i przedstawianiu ofert zatrudnienia dostosowanych do indywidualnych predyspozycji oraz możliwości seniorów.

Bonusy dla uczestników

Od samego początku uczestnicy pilotażu będą mogli korzystać z bonusów ułatwiających powrót na rynek pracy. Jeszcze przed rozpoczęciem nowego zatrudnienia wszyscy seniorzy otrzymają Gdańską Kartę Mieszkańca.  Osobom, którym uda się podjąć pracę, najpierw dokonają wyboru szkolenia, a po 90 dniach od rozpoczęcia zatrudnienia, przyznany im zostanie kolejny bonus o wartości około 150 pln każdy. Będą mogli wybrać z bogatej oferty Gdańskiej Karty Mieszkańca, zadbać o zdrowie wybierając kwartalny bilet na pływalnie Gdańskiego Ośrodka Sportu lub dedykowany pakiet medyczny, będą mieli możliwość zadbania o siebie korzystając z wyselekcjonowanych zabiegów kosmetycznych, skorzystać z wyjścia do kina lub teatru. 

Bonus ten przyznawany będzie seniorom przez cały okres trwania projektu, po każdym przepracowanym przez nich kwartale. Z Gdańską Kartą Mieszkańca będą mieli także możliwość skorzystania z dofinansowanych  przejazdów do miejsca pracy środkami gdańskiej komunikacji miejskiej (zarówno tramwajami, jak i autobusami).

Dziesięciu na start

Program oficjalnie zadebiutuje już 1 marca 2019 r. o godz. 11:00 w Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów. Uroczystej inauguracji dokona z-ca prezydenta Gdańska, Piotr Borawski.

Zgłoszenia do udziału w pilotażu

Seniorzy, którzy chcieliby skorzystać z najnowszego pomysłu Gdańskiego Urzędu Pracy, wciąż mogą zgłaszać swój akces. Zainteresowani proszeni są o bezpośredni kontakt z Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 08:30-14:30. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.pracadlaseniorow.pl lub pod bezpłatnym numerem infolinii 800-125-155

Szczegółowe informacje o projekcie znajdziesz w zakładce PROJEKTY

Fot. Łukasz Iwaszkiewicz