Aktualności

Sklep społeczny dla potrzebujących

2019-02-19
W Gdańsku w Nowym Porcie powstał specjalny sklep społeczny, w którym osoby potrzebujące mogą otrzymać darmową żywność. Sklep jest prowadzony przez Bank Żywności w Trójmieście.

Kto może skorzystać

Zakupy w sklepie mogą zrobić osoby, które otrzymały skierowanie z bonem punktowym z Centrum Pracy Socjalnej nr 2 w Nowym Porcie. Projekt uruchomienia i działania sklepu ma charakter pilotażowy, dlatego bony wydawane są tylko w Centrum Pracy Socjalnej nr 2 w Nowym Porcie, przede wszystkim klientom tego Centrum. W wyjątkowych sytuacjach taka pomoc może zostać przyznana także osobom z innych rejonów Gdańska. Podczas ostatniej godziny działania sklepu mogą się zgłaszać osoby bez skierowań – otrzymają żywność po wypełnieniu oświadczenia, że są potrzebujące, lecz wybór produktów będzie ograniczony.

Co dostaniemy

W sklepie potrzebujący otrzymają pełnowartościowe produkty spożywcze, spełniające wszystkie standardy higieniczne oraz o odpowiednim terminie przydatności. Mogą wybierać spośród produktów garmażeryjnych, mięsa, nabiału oraz owoców i warzyw. Bank Żywności otrzymuje towar od zaprzyjaźnionych sklepów i hurtowni.

Jak odebrać żywność

Każdy z produktu zamiast cen posiada określoną ilość punktów. Klienci sklepu wybierają produkty i przedstawiają bon punktowy, przy czym w ciągu miesiąca mogą wykorzystać maksymalnie 200 punktów. Tak jak w zwykłym sklepie najdroższe są mięso, ryby i słodycze, najtańsze zaś owoce i warzywa. Podczas wizyty wydawane jest do 2,5 kilogramów żywności.

Edukacyjny wymiar sklepu

Cały projekt, oprócz wymiaru pomocowego i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, służy ponadto edukacji ekonomicznej, uczy planowania miesięcznego budżetu. Promuje również zdrowe odżywianie, gdyż najtańszymi produktami są warzywa i owoce. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zabezpieczył środki na pilotażowe działanie sklepu społecznego w tym roku. 

Godziny otwarcia

Skierowanie obowiązuje przez miesiąc, potrzebujący po zakupy może przyjść do dwóch razy w tygodniu. Sklep znajduje się przy ulicy Wolności 52 w Gdańsku w Nowym Porcie i jest czynny w poniedziałki i piątki w godzinach od 10:00 do 13:00 oraz w środy w godzinach od 13:00 do 16:00.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ