Aktualności

Gdański Orszak Trzech Króli

2019-01-04
Już po raz 9. gdańszczanie będą mogli wziąć udział w Orszaku Trzech Króli. Do tego niesamowitego pochodu można dołączyć 6 stycznia o godz. 11.30 na ulicy Piwnej, niedaleko wejścia do Bazyliki Mariackiej.

Każdy uczestnik otrzyma koronę i śpiewnik z kolędami. Dla maszerujących w pochodzie przygotowano kilkanaście tysięcy koron. Na przodzie zobaczymy oczywiście postaci Trzech Mędrców ze Wschodu, jak również werblistów, dzieci w przebraniach rycerzy i dam dworu oraz przedstawicieli miasta Gdańska.

Kto zwycięży tym razem?

Aby jednak nie było tak łatwo, uczestnicy pochodu będą musieli na swej drodze pokonać dwie trudności. W Wielkiej Zbrojowni czeka ich wizyta w Pałacu Heroda, gdzie Herod będzie się starał zawrócić pochód. Druga przeszkoda – Walka Dobra ze Złem – spotka uczestników przy Fontannie Neptuna.

Świętą Rodzinę uczestnicy pochodu odnajdą w żywej stajence niedaleko Zielonej Bramy. Około 13.30 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi świąteczny koncert carillonowy.

Jak to było kiedyś

Pierwsze gdańskie orszaki odbywały się w okolicach Katedry Oliwskiej. Kolejne lata, z racji coraz większej liczby uczestników, zmusiły organizatorów do przeniesienia pochodu w przestrzenie Głównego Miasta. W ubiegłym roku Gdańsk gościł kilkanaście tysięcy osób - nie tylko gdańszczan, ale także osób z całego Pomorza oraz turystów.


Zdjęcie: Grzegorz Mehring/Gdansk.pl