Aktualności

Autobus SOS pomoże potrzebującym

2018-11-22
Pierwszy raz autobus wyjechał na ulice Gdańska w ubiegłym roku. Akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w tym roku również została powtórzona. Autobus “SOS – pomoc dla osób bezdomnych” kursuje codziennie do końca marca 2019 roku od godz. 20.30 do północy na stałej trasie. Zatrzymywać się będzie w pobliżu dworców: w Gdańsku Głównym, Wrzeszczu i na Przymorzu. Na każdym przystanku będzie stał około 30-40 minut. Ostatnim będzie noclegownia przy ul. Mostowej (w okolicy Bramy Nizinnej i Urzędu Wojewódzkiego).

Autobus został specjalnie dostosowany do tego typu akcji: siedzenia są wyłożone ceratami, wygospodarowano miejsca na garnki z zupą, a dyżurujący ratownik medyczny ma miejsce, by zająć się bezdomnymi. Na czas trwania akcji autobus został całkowicie wyłączony z miejskiego użytkowania.

W autobusie każda osoba bezdomna może także porozmawiać z pracownikiem socjalnym o doraźnych środkach pomocy, jakie zapewnia miasto: schroniskach, ogrzewalniach i noclegowniach. Jeśli chce, uzyska również informacje, jak przy pomocy miasta wynająć dla siebie mieszkanie.

Pasażerowie autobusu otrzymują ciepły posiłek i są dowożeni do noclegowni, gdzie bezpiecznie i w cieple mogą spędzić noc.

Według ostatnich danych w Gdańsku żyje 900 bezdomnych osób: 750 z nich przebywa w noclegowniach, pozostałe 150 na ulicy. Najwięcej bezdomnych odnotowuje się na terenie ogródków działkowych, a także we Wrzeszczu i Śródmieściu.