Aktualności

Vivat Polska - 100 lat Niepodległej!

2018-11-08
Bez parady nie ma świętowania!

Tradycyjnie już, 11 listopada ulicami Gdańska, podobnie jak w wielu innych miastach, przejdzie wspaniała Parada Niepodległości. Nie zabraknie grup rekonstrukcyjnych, zabytkowych pojazdów i oczywiście wyśmienitej, patriotycznej atmosfery. Tegoroczna Parada w Gdańsku zacznie się 11 listopada 2018 wcześniej niż zwykle, bo zbiórką już o godz. 8:30 na Podwalu Staromiejskim. Pochód wyruszy o godz. 9:30.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w 100 lecie Niepodległości - zaplanowane na Długim Targu o godz. 11:30.

Flaga na maszt!

A dokładniej 11 nowych masztów, o jakie w tym roku wzbogaciło się nasze miasto. Biało-czerwona flaga i godło to centralne punkty obchodów każdej rocznicy odzyskania niepodległości. W tym roku w Gdańsku pojawiło się 11 nowych masztów, na których niebawem zobaczymy polskie flagi. Najbardziej uwagę zwraca potężny, bo 42 metrowy maszt, który stanął na Górze Gradowej. Instalacja waży aż 43 tony i jest widoczna z odległości wielu kilometrów. Flagi, jakie na nim zawisną, także będą imponujące – 8 na 5 metrów!

Artystyczny patriotyzm – 100 lat Polski w sztuce

Z okazji okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, artyści galerii Triada (Gdańsk, ul. Piwna 11/12) przygotują pokaz prac związanych z szeroko pojętym tematem i miejscem sztuki w życiu Polaków. Zmierzą się z tematem patriotyzmu - pokażą go z punktu widzenia artystów i sztuki. Wystawa będzie miała miejsce w dniach 5-12 listopada.

Wiatr od morza. W sto lat później

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku postanowiły stworzyć wyjątkową kolekcję obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego, zebranymi w książce Wiatr od morza. Wystawa została zainaugurowana 10 października i potrwa dokładnie do 11 listopada.

Powstałe obrazy ilustrują też specjalne wydanie książki Żeromskiego, nieprzypadkowo wybranej do tego projektu. Żeromski napisał Wiatr od morza pod wpływem zachwytu polskim wybrzeżem, jego krajobrazem i historią w czasie swojej działalności plebiscytowej na Powiślu w 1920 roku. Ta okoliczność wydała się pomysłodawcom projektu interesującym nawiązaniem do obchodzonego na Pomorzu Jubileuszu Niepodległości.

100 na 100. Muzyczne dekady wolności – koncert

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na niezwykły cykl 11 koncertów w Polsce i 11 koncertów w najważniejszych salach koncertowych na świecie! Projekt „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” zakłada utrwalenie i upowszechnienie w międzynarodowym obiegu kulturowym najnowszego dziedzictwa muzyki polskiej. W historii XX i XXI wieku polska twórczość dźwiękowa, przez swój najwyższy poziom artystyczny, kunszt, estetyczną otwartość i stylistyczną różnorodność, jest przedmiotem narodowej dumy, ale i żywej dyskusji. Partytury polskich kompozytorów nie tylko wpisują się bowiem w najważniejsze nurty muzyczne ostatniego stulecia, ale także wyznaczają nowe trendy artystyczne. Koncert w Gdańsku odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności 11 listopada, o godz. 22.00. Jest to jednocześnie ostatni z tej serii koncertów w Polsce.

Wystawa czasowa „Pancerne Skrzydła”

Z kolei Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na wystawę, która zainteresuje wszystkich miłośników historii II Wojny Światowej, a dokładniej polskich oddziałów pancernych, które w niej walczyły. Wystawa pod tytułem „Pancerne Skrzydła” jest poświęcona 1 Dywizji Pancernej generała Maczka i jej walkom na terenie Belgii. Uroczyste otwarcie odbyło się 12 października 2018, zaś wystawa będzie eksponowana do końca roku.


Jak więc widać, atrakcji nie zabraknie. Z pewnością też każdy znajdzie swój własny sposób idealnego obchodzenia tego wyjątkowego dnia. Jaki jest Wasz?