Aktualności

Zajrzyj do gdańskich muzeów. Pomoże technologia

Udostępnij 2020-04-02
W czasie kiedy z domu możemy wyjść jedynie w przypadku konieczności, a obiekty zawiesiły swoją działalność, tradycyjne zwiedzanie przestało być możliwe. Na szczęście wcale nie musimy rezygnować z podróży, bo z pomocą przychodzi technologia. Zachęcamy do zwiedzania Gdańska online!
 
Gdańsk z lotu ptaka

Zacznijmy od oficjalnej strony turystycznej Gdańska. Na Visit Gdansk pojawiła się opcja wirtualnego zwiedzania Gdańska. Piękne panoramy przygotowało VISIT POLAND ON-LINE. Dzięki nim poznamy najpiękniejsze zakątki Gdańska z lotu ptaka. Mapy są interaktywne – możemy się rozglądać, przybliżać i oddalać widok, a także zobaczyć umiejscowienie różnych obiektów turystycznych oraz restauracji, pubów czy kawiarni. Wszystkie panoramy zostały wykonane podczas doskonałej pogody, tak więc błękitne niebo dodaje uroku.
https://visitpoland.online/gdansk/

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej to obiekt bardzo nowoczesny. Nie dziwi więc dostęp do zbiorów online czy wirtualny widok obiektu. Możemy też np. wysłuchać archiwalnych audycji radiowych. Panorama online jest rozbudowana jeśli chodzi o widok zewnętrzny, jednak wewnątrz możemy odwiedzić jedynie wystawę poświęconą obronie Westerplatte. Do tego dochodzi duża liczba materiałów audio i wideo dostępnych w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter). Zdecydowanie warto pamiętać także o kanale YouTube Muzeum oraz portalu historii mówionej, które pełne są fascynujących informacji. Nie zapominajmy, że dostępny jest też wirtualny spacer po samym terenie Westerplatte.
Szczegóły dotyczące wszystkich możliwości zwiedzania online znajdziemy tutaj:
https://muzeum1939.pl/m2wswirtualnie/aktualnosci/3244.html

Europejskie Centrum Solidarności

ECS to także bardzo nowoczesny obiekt, który nie pozostaje w tyle jeśli chodzi o możliwości zwiedzania online. Znajdziemy tu materiały z wykładami ekspertów, zbiory w formie elektronicznej oraz panoramę imponującego obiektu z zewnątrz. Co najistotniejsze, Centrum oferuje też bardzo rozbudowany spacer po wystawach. Wystarczy kilka kliknięć i przenosimy się do sal wystawowych, które możemy podziwiać na dokładnych zdjęciach, wysokiej jakości. Do tego należy doliczyć możliwość zapoznania się z e-bookami, raportami a nawet zapisami konferencji. Europejskie Centrum Solidarności oferuje więc bardzo wiele i z pewnością warto je odwiedzić, nawet jeśli musimy to robić przez ekran komputera. Przekonajcie się sami:
https://ecs.gda.pl/ecsonline

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Także i to muzeum nie próżnowało i przez ostatnie lata skwapliwie kompletowało swoją elektroniczną ofertę. Z efektami pracy muzealników możemy zapoznać się tutaj: https://archeologia.pl/aktualnosci-strona-glowna-muzeum/1033-wirtualne-muzeum-archeologiczne-w-gdansku
Muzeum aktywne jest również w mediach społecznościowych, choć największą atrakcją jest z pewnością wirtualny spacer po Grodzisku w Sopocie. I tak, bez opuszczania domu możemy zgłębić fascynujący świat historii Gdańska, a nawet czasów wczesnego średniowiecza, czyli na długo zanim Gdańsk stał się miastem.

Muzeum Gdańska

W przypadku muzeum Gdańska nie wybierzemy się wprawdzie na wirtualny spacer, ale nic straconego. I tak zdecydowanie warto odwiedzić stronę http://dziedzictwo-gdansk.pl/online-collection, by zapoznać się z bardzo bogatym katalogiem zbiorów muzeum w formie elektronicznej. Aby pomóc nam w nawigacji po imponującej kolekcji, muzeum oferuje asystę bardzo dobrej wyszukiwarki. A jest w czym wybierać. Wystarczy napisać, że muzeum oferuje: 2.470 fotografii, ponad 1,7 tys. pocztówek, przeszło 600 grafik, prawie 540 przykładów sztuki złotniczej i 140 eksponatów srebrnych.

Muzeum Narodowe

Aby zapoznać się z ofertą online Muzeum Narodowego, należy odwiedzić stronę http://www.mng.gda.pl/2020/03/19/wydarzenia-w-mng-online/ Nie zapomnijmy także o profilu Facebookowym Muzeum, gdyż instytucja organizuje na nim bardzo wiele ciekawych zajęć, w tym także takie przeznaczone dla najmłodszych. Muzeum jest też aktywne na Instagramie oraz na YouTube. Na tym ostatnim kanale znajdziemy wiele ciekawych filmów z życia muzeum, w tym te poświęcone jego największemu skarbowi, którym jest obraz Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”.

Narodowe Muzeum Morskie

Na koniec zostawiliśmy Narodowe Muzeum Morskie – instytucję, która ma bardzo wiele do zaoferowania elektronicznym turystom. Największe hity to wirtualne spacery po Ośrodku Kultury Morskiej http://www.nmm.pl/okm-tour/tour.html oraz będącym jedną z wizytówek Gdańska - Żurawiu https://wmm.nmm.pl/virtualtour/zuraw/tour.html.
Wejdziemy nawet na Sołdka: https://wmm.nmm.pl/virtualtour/soldek/tour.html
 
Pamiętajcie także, że do Waszej dyspozycji pozostają kamery online, które śledzą w czasie rzeczywistym to co dzieje się w najważniejszych miejscach w Gdańsku: https://www.gdansk.pl/kamera

Jak więc widać, w naszym mieście można z powodzeniem zwiedzać, nawet bez wychodzenia z domu, do czego gorąco zachęcamy. Udanych wypraw onnline!