Aktualności

FitKlasa dla każdego ucznia - żeby chciało się ćwiczyć!

Udostępnij 2020-02-06
Gdańsk wprowadził w tym roku szkolnym pilotażowy projekt - innowacyjną formułę zajęć korekcyjnych. Zajęcia mają przede wszystkim podobać się uczniom, którzy mogą aktywnie w nich uczestniczyć, a jednocześnie nie narażać się na stygmatyzowanie. 

Program FitKlasy został przygotowany na bazie gimnastyki korekcyjnej, a główny akcent położono na "wysiłki do zmęczenia", czyli na wysiłki obciążające układ krążenia, poprawiające sprawność krążeniowo-oddechową i obniżające ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Badania prowadzone przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku pokazują, że połowa dzieci między 6. a 10. rokiem życia zmniejsza swoją wydolność krążeniowo-oddechową. Przykładowo nie są w stanie przebiec takiego samego dystansu jak wcześniej, a nawet jeśli go przebiegną, to wolniej i z większym wysiłkiem.

Pilotaż programu odbywa się w tym roku szkolnym w 10 szkołach podstawowych na terenie całego miasta: SP nr 12, SP nr 21, SP nr 39, SP nr 47, SP nr 49, SP nr 60, SP nr 79, SP nr 80, SP nr 89 i SP nr 92, w klasach 0-3. Projekt ten w następnym roku szkolnym 2020/2021 obejmie wszystkie szkoły podstawowe w Gdańsku.

Partnerami programu FitKlasa jest Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu.