Aktualności

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy

Udostępnij 2019-11-19
Łoś Lucek mówiący ludzkim głosem, Anielski Młyn, Karuzela z rumakami, Adwentowa Brama, parady elfów, przedmioty z duszą i świąteczne smakołyki. Jarmark Bożonarodzeniowy, zlokalizowany w historycznym centrum pięknego Gdańska jest jak bajka. Urzeka turystów i mieszkańców Trójmiasta, którzy zimowy czas najchętniej spędzają właśnie tu.

Adwentowa Brama, miód, imbir i pomarańcze

Każdego roku jarmarkowa scenografia wzbogacana jest o nowe elementy. Tym razem po raz pierwszy zobaczymy 5-metrowej wysokości bramę w kształcie adwentowego świecznika.  Jej szczyt będzie zarazem punktem widokowym. Brama skrywa też w sobie świąteczną niespodziankę – zdobi ją największy w Gdańsku kalendarz adwentowy. Codzienne odsłanianie kolejnego okienka stanie się nową tradycją Jarmarku.

Sercem Jarmarku jest Plac Dobrych Życzeń. Wokół niego rozstawione są świątecznie udekorowane, rozświetlone drewniane domki pełne smakołyków z różnych stron świata. Jest w czym wybierać: alzackie podpłomyki, węgierskie kurtosze, grecka bugatsa, krymskie czebureki, hiszpańskie churrosy, austriackie sery, litewskie kiełbasy, tureckie chałwy, polskie pierogi i tradycyjne wafle gdańskie. Zmarzniętych rozgrzewają gorące czekolady, grzane piwo z miodem i imbirem, cydr z dodatkiem rumu i oczywiście aromatyczny korzenny grzaniec z pomarańczami, serwowany w kolekcjonerskich kubkach – co roku w innym wzorze i kolorze.

Jak prezenty to tylko tutaj!

Jarmark Bożonarodzeniowy to też idealne miejsce dla wszystkich poszukujących niebanalnych pomysłów na prezenty. Ceniących urodę artystycznego rękodzieła zachwycą ludowe szopki, świątki, aniołki, drewniane zabawki, bawełniane szmacianki i przytulanki. Miłośnicy nowoczesnego wzornictwa docenią oryginalną biżuterię i ceramikę, ręcznie malowane szale i przedmioty upcyklingowe: męskie muszki (z odzyskanego drewna) czy wełniane dzianiny i czapki wykonane z odzyskanych do ponownego szycia materiałów.

W roli głównej św. Mikołaj

Od 6 grudnia głównym bohaterem Jarmarku jest oczywiście, zasiadający na swoim tronie i częstujący słodyczami św. Mikołaj. Pamiątką tak niezwykłego spotkania oko w oko jest pocztówka z dedykacją: Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały! Najmłodsi mogą też uczestniczyć w kreatywnych warsztatach, podczas których tworzą świąteczne ozdoby, aniołki i stroiki.

Pomaganie jest piękne!

Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej oraz zbiórka na rzecz ratowania Bazyliki Świętego Mikołaja, której grozi katastrofa budowlana. Pomaganie na Jarmarku jest proste: wystarczy wrzucić datek do skarbony w Wielkiej Zbrojowni lub odwiedzić stoisko Fundacji, bo tu za dowolny datek możemy stać się właścicielem jednego z cudnych aniołów, wykonanych przez uczniów uczestniczących w konkursie plastycznym Anieli grają dla Hospicjum. W takim otoczeniu, przy dźwiękach kolęd, nie sposób nie poczuć wzajemnej bliskości i ciepła nadchodzących świąt.

Muzyczne wejście w nowy rok dla najmłodszych

31 grudnia o godzinie 17:30 na Targu Węglowym rozpoczniemy razem z Roksaną Węgiel –  Sylwester dla dzieci i młodzieży. Jako pierwsi w Gdańsku wspólnie symbolicznie przywitajmy nowy rok w bajkowej, jarmarkowej atmosferze.


Więcej informacji znajdziecie TUTAJ