Aktualności

Autobus SOS pomaga potrzebującym

Udostępnij 2019-11-12
Dokładnie w Dzień Niepodległości, tj. 11 listopada, na ulice Gdańska wyruszył specjalny autobus, który udziela pomocy medycznej oraz zapewnia ciepłe pożywienie najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszego miasta. Można wesprzeć jego działanie przynosząc ciepłą odzież.

Autobus SOS kursuje codziennie (także w święta i sylwestra) do końca marca 2020 roku od godz. 20:15 do 23:30 na stałej trasie. Zatrzymywać się będzie w pobliżu dworców: w Gdańsku Głównym, Wrzeszczu i na Przymorzu. Na każdym przystanku będzie stał około 45 minut. Ostatnim będzie noclegownia przy ul. Mostowej (w okolicy Bramy Nizinnej i Urzędu Wojewódzkiego).

Osoby bezdomne i te, które znalazły się w kryzysie życiowym, mogą tu dostać dużo więcej, niż rozgrzewającą zupę. W autobusie użyczonym przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje wsparcia udzielają: streetworker, pracownik socjalny i ratownik medyczny.

Organizatorzy Autobusu SOS apelują do gdańszczan i gdańszczanek o wsparcie w postaci ciepłej odzieży (może pochodzić z przeglądu własnej garderoby). Oprócz ciepłych ubrań (kurtek, swetrów, polarów), potrzebna jest również bielizna, spodnie, buty, skarpetki, czapki, rękawiczki, szaliki. Potrzebne są zwłaszcza elementy męskiej garderoby (80 proc. osób bezdomnych to mężczyźni). Ubrania najlepiej dostarczać w workach bezpośrednio do autobusu.

Postoje Autobusu SOS:
20.15 – na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu
21.15 – na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu
22.15 – w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka”
23.30 – ostatni punkt postoju: obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.
Postoje trwają około 45 minut.

Warto wiedzieć, że w Gdańsku funkcjonuje bezpłatna aplikacja mobilna Arrels dedykowana poszukiwaniu osób żyjących na ulicy. Jej użytkownik, widząc osobę bezdomną w danym miejscu, oznacza jej lokalizację na aplikacyjnej mapie.

W ubiegłorocznej edycji Autobusu SOS wydano potrzebującym 17 339 ciepłych posiłków oraz 1674 sztuki odzieży. Codziennie z mobilnej oferty wsparcia korzystało średnio od 50 do 60 osób. W naszym mieście żyje ok tysiąc osób bezdomnych.


Foto: Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl