Aktualności

Pomóż jeżom przetrwać zimę

Udostępnij 2019-11-07
Jesień i zima to trudny czas dla tych małych, sympatycznych ssaków. Możesz im pomóc, tworząc komfortową „strefę dla jeża”.

Do stworzenia miejsca, w którym jeż mógłby komfortowo „przespać” zimę nie trzeba wiele wysiłku. Wystarczy, by w przydomowym bądź działkowym ogródku, przyszkolnym trawniku albo na fragmencie zieleńca pozostawić nieuprzątnięte liście i gałązki. Taka wyglądająca na nieco zaniedbaną przestrzeń będzie dogodnym miejscem, w którym jeż będzie mógł schronić się przed innymi zwierzętami, wybudować gniazdo bytowe i lęgowe oraz bezpiecznie przetrwać zimę.

Ważne jest, by w takim miejscu nie stosować środków ochrony roślin. Są one bardzo niebezpieczne dla jeży, jeśli zostaną one nimi spryskane, bądź zjedzą zatrutego takimi preparatami owada lub ślimaka. Uszanujmy również prywatność jeża i gdy zdecyduje się on zamieszkać w przygotowanej dla niego strefie nie budźmy go z zimowego snu. Wychłodzone i pozbawione dostępu do pokarmu zwierzę ma wówczas bardzo niewielkie szanse na przeżycie.

By pomóc jeżom przetrwać zimę Gdański Zarząd Dróg i Zieleni jak co roku przygotował specjalne strefy dla jeża w gdańskich parkach. Znajdują się one w Parku Przymorze, Parku im. Jana Pawła II, Parku Millenium, Parku Akademickim, Parku Steffensów, Parku Generała Józefa Bema oraz na zieleńcu nad Potokiem Oliwskim. Każde z takich miejsc oznaczone jest tablicą informacyjną.
 

Foto: Grzegorz Mehring/gdansk.pl