Aktualności

Gdańskie Ogrody Motylowe

Udostępnij 2019-10-21
Dziesięć gdańskich szkół bierze udział w niezwykłym projekcie tworzenia miejskich ogrodów motylowych. Ogrody swoimi kolorami i zapachami mają przyciągać motyle oraz inne pożyteczne owady. Ostatnio do projektu dołączyła Szkoła Podstawowa nr 76.

Jak to działa

Szkoły na swoim terenie wytyczają obszar, na którym powstanie "motylowa rabata", natomiast miasto dostarcza niezbędne narzędzia i materiały, w tym sadzonki. Przeprowadzane są także warsztaty ogrodnicze oraz szkolenie wolontariackie. Rabata jest na tyle atrakcyjna, że wabi zwierzęta przez cały rok.

Jak to wygląda w praktyce

Zanim w określonym porządku zasadzi się poszczególne rośliny, trzeba wymierzyć środek okręgu, a potem wyznaczyć kilka kręgów. Sadzonki 100 żonkili trafiają do wykopanych wcześniej dołków. Prostsze prace mogą wykonywać dzieci, tam gdzie konieczne jest użycie łopaty, z pomocą mogą przyjść dorośli.

Po co to wszystko

Projekt zachęca najmłodszych gdańszczan do podejmowania prac ogrodowych. Poprzez edukację ogrodniczą dzieci nabywają wiedzy o bioróżnorodności i ochronie klimatu, jak również rozwijają swoje kompetencje społeczne. 

W projekcie udział biorą następujące placówki:

1. SP nr 1, ul. Poli Gojawiczyńskiej 10 
2. SP nr 8, ul. Dragana 2 
3. SP nr 43, ul. Beethovena 20 
4. SP nr 49, Al. Legionów 11 
5. SP nr 60, ul. Chłopska 64 
6. SP nr 61, ul. Sienna 26 
7. SP nr 76 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, ul. Jagiellońska 14
8. SP nr 82, ul. Radarowa 26 
9. SP nr 89, ul. Szyprów 3 
10. SP Mistrzostwa Sportowego nr 94 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6, ul. Głęboka 11


Foto: Dominik Paszliński / www.gdansk.pl