Aktualności

Wybory parlamentarne - co warto wiedzieć?

Udostępnij 2019-10-03
Już 13 października będziemy wybierać naszych przedstawicieli do Sejmu i Senatu RP. Sprawdź czy figurujesz w spisie wyborców, gdzie głosować i jak oddać głos poza swoim miejscem zamieszkania, jeśli akurat w tym czasie planujesz urlop poza miastem.
 
  • Jeśli ktoś jest w Gdańsku czasowo i wie, że będzie tu w dniu wyborów, może dopisać się do spisu wyborców w jednym z trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców (ZOM): Nr 1 przy ul. Partyzantów 74, Nr 3 przy ul. Nowe Ogrody 8/12 i Nr 4 przy ul. Wilanowskiej 2. TERMIN DOPISANIA SIĘ MIJA 8 PAŹDZIERNIKA (WTOREK).
  • Jeśli ktoś widnieje w gdańskim spisie wyborców, a nie będzie go w Gdańsku w dniu wyborów, potrzebuje zaświadczenia o prawie do głosowania, z którym może zagłosować w dowolnym miejscu w Polsce i na świecie. Można je otrzymać w trzech w/wym ZOM-ach. TERMIN WYSTAWIANIA ZAŚWIADCZEŃ MIJA 11 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK)
  • Każdy wyborca, który najpóźniej w dniu wyborów skończy 75 lat lub ma orzeczoną niepełnosprawność, może głosować przez pełnomocnika. By skorzystać  z tej opcji, trzeba zawnioskować o ustanowienie pełnomocnika i zgłosić wniosek do urzędu (również w/wym ZOM-y). TERMIN MIJA 4 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK).
 
WYDŁUŻONE GODZINY PRACY ZESPOŁÓW OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW - UWAGA! Dotyczy tylko spraw związanych z wyborami
 
  • W sobotę, 5 października, w godz. 9-13 czynny będzie ZOM przy Nowych Ogrodach 8/12 (tylko ten!)
  • W poniedziałek i wtorek (7 i 8 października) trzy ZOM-y będą czynne do godz. 18;  Nr 1 przy ul. Partyzantów 74, Nr 3 przy ul. Nowe Ogrody 8/12 i Nr 4 przy ul. Wilanowskiej 2.
  • W piątek (11 października) w/wymienione trzy ZOM-y będą pracować do godz. 17 - będzie to ostatnia szansa by odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wszystkie informacje dotyczące organizacji wyborów w Gminie Gdańsk znajdziesz TUTAJ

Foto: Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl