Aktualności

Trzeci Wiek w Zdrowiu - ruszyły zapisy do kolejnej edycji

2019-09-04
Przed nami kolejna edycja bezpłatnego programu Trzeci Wiek w Zdrowiu. Program pozwala seniorom nabyć wiedzę o procesie starzenia, prawidłowym odżywianiu, przyjmowaniu leków i nawiązywaniu relacji społecznych. Zapisy trwają do 25 września.

Udział w programie pozwoli jego uczestnikom na bycie silniejszym i sprawniejszym dzięki dopasowanej do możliwości i ograniczeń aktywności fizycznej. Dopasowana aktywność fizyczna przyczyni się do poprawy stanu zdrowia oraz samopoczucia.

W programie mogą wziąć udział osoby od 60. roku życia. Zajęcia są bezpłatne i przebiegają w kilku krokach:

Krok 1 
Wizyta indywidualna – ustalenie Planu Postępowania Zdrowotnego, Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia, ul. Kołobrzeska 61, Gdańsk-Przymorze

Z każdą osobą, która się zgłosi zostanie nawiązany kontakt telefoniczny w celu umówienia się na pierwszą wizytę indywidualną, na której ustala się indywidualny Plan Postępowania Zdrowotnego w oparciu o informacje uzyskane podczas spotkania z pielęgniarką, dietetykiem, specjalistą aktywności fizycznej i psychologiem. Podczas wizyty indywidualnej uczestnicy otrzymują dokładny harmonogram 8 tygodni wykładów i ćwiczeń.
 
Krok 2
8 tygodni wykładów i ćwiczeń, Dom Kultury „Młyniec”, Pilotów 3, Gdańsk – Zaspa

W okresie trwającym 8 tygodni, uczestnicy spotykają się 2 razy w tygodniu, w porze przedobiadowej:
- pierwsze spotkanie obejmuje 1 godzinę wykładów i 1 godzinę ćwiczeń,
- drugie spotkanie obejmuje 1 godzinę ćwiczeń.
 
Wykłady są prowadzone przez specjalistów i wykładowców gdańskich uczelni, na co dzień pracujących z seniorami. Tematyka wykładów obejmuje zagadnienia z zakresu:
- prozdrowotnego stylu życia
- procesu starzenia się,
- prawidłowego odżywiania,
- aktywności fizycznej,
- bezpieczeństwa i higieny życia,  substancji psychoaktywnych, suplementów diety
- stresu i relacji społecznych,
- pierwszej pomocy i idei koperty życia,
- relacji pacjent – lekarz.

Dodatkowo uczestnicy programu w ramach wykładów spotykają się z przedstawicielem Regionalnego Centrum Wolontariatu, które zaprasza seniorów do współpracy i przedstawia możliwości wypełniania wolnego czasu na rzecz lokalnej społeczności a także umożliwia pozyskanie środków finansowych na realizację zajęć z klubach seniora.
 
W czasie zajęć z aktywności fizycznej uczestnicy dowiadują się, jak w sposób dopasowany do ich możliwości i ograniczeń korzystać z ruchu w domu i na świeżym powietrzu. Zajęcia te mają charakter praktyczny. Przez pierwsze cztery tygodnie seniorzy poznają swoje możliwości i ograniczenia, są wprowadzani stopniowo do różnych form aktywności fizycznej, przez kolejne 4 tygodnie mają zajęcia z trenerami klubów fitness oraz szkół tańca.
 
Krok 3 
Wizyta indywidualna – podsumowanie, Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia, 
ul. Kołobrzeska 61, Gdańsk-Przymorze

Na koniec programu umawiana jest końcowa wizyta indywidualna - podsumowanie ośmiu tygodni edukacji i treningu ze specjalistami w tym samym składzie, jak podczas pierwszej wizyty, czyli z pielęgniarką, dietetykiem, specjalistą aktywności fizycznej i psychologiem. Każdy uczestnik programu będzie sam mógł stwierdzić jak udział w programie przyczynił się do zainicjowania pozytywnych zmian w jego stylu życia. Osoby, które wymagają dodatkowego wsparcia np. w rzuceniu palenia, leczenia depresji lub rozwiązaniu innych problemów są skierowane do instytucji nastawionych na pomoc w danym obszarze.

Jeżeli skończyłeś 60 lat i jesteś zainteresowany udziałem w projekcie:

1. Zaloguj się na swoje konto na stronie www.jestemzgdanska.pl
2. Wejdź w zakładkę karty i pakiety
3. Kliknij w niebieski przycisk Dodaj nowy pakiet do swojej karty
4. Wybierz pakiet Trzeci Wiek w Zdrowiu
5. Zaznacz wymagane zgody
6. Kliknij w niebieski przycisk Dodaj pakiet
7. Skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia pierwszej wizyty indywidualnej.

Pakietem Trzeci Wiek w Zdrowiu zarządza:
Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia, ul. Kołobrzeska 61, Gdańsk – Przymorze 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń 530 824 707

Wykłady i ćwiczenia odbywają się w Domu Kultury „Młyniec”, ul. Pilotów 3, Gdańsk – Zaspa. Dojazd tramwajami 2, 4, 8, 11, Przystanek tramwajowy „Jana Pawła II”, SKM – stacja Gdańsk Zaspa (dojście pieszo zajmie 5 minut).
 
Udział w programie jest bezpłatny. W programie można wziąć udział jeden raz.